Все про мастику бітумну. А, може, і більше

3284

Види, призначення, переваги і не тільки

Все про мастику бітумну. А, може, і більше


Мастика бітумна являє собою специфічний ізоляційний матеріал, за допомогою якого можна ефективно вирішувати різноманітні будівельні завдання.


Бітум за своєю природою — в’язка смолоподібна нерозчинна органічна речовина, щільність якої знаходиться в межах 0,95-1,50 г/см3. Це суміш вуглеводнів та їх похідних (сірчистих, металовмісних, кисневих, азотистих). Природні похідні нафти відносять до природних бітумів, синтетичними вважаються суміші, отримані на основі залишкових продуктів переробки сланців, кам'яного вугілля, нафти.


Бітумна мастика є одним з найнеобхідніших будматеріалів, що використовуються для гідроізоляції. Тому її можна легко придбати у нашій компанії. Варто лише зателефонувати менеджерам за телефоном +38(093)17-020-71 або відвідати нашу виставкову залу у м. Полтава, що на вул. Ковпака, 57 А (біля ТРЦ Екватор). А найближчим часом можна буде замовити онлайн у нашому інтернет-магазині.


Бітумна мастика зберігає еластичну структуру після висихання та є морозостійкою. Для кращої адгезії переважно застосовується в розігрітому вигляді.


Бітумна мастика призначена для гідроізоляційних робіт, антикорозійного захисту бетонних, металевих, дерев'яних та ін. конструкцій. Також мастика застосовується для захисту трубопроводів. Бітумна мастика може успішно застосовуватися для покрівельних робіт і приклеювання різних будматеріалів.

 

Вимоги до мастики та її нанесення на поверхню

Покрівельні та гідроізоляційні мастики повинні бути однорідними без включень частинок наповнювача, що не просочені терпкими речовинами, мають зручно наноситись, при виготовленні і експлуатації — не виділяти в навколишнє середовище шкідливих речовин в кількості вище допустимих, мати теплостійкість не нижче 70 °С, бути водонепроникними, біостійкими та міцно склеювати шари рулонних матеріалів. Мастики повинні бути довговічними, тобто володіти стабільними фізико-механічними характеристиками у процесі використання в інтервалі температур експлуатації. Наносити мастику потрібно на ізольовані поверхні за наступною схемою: спершу наносять розріджену бітумну емульсійну пасту у вигляді ґрунтовки, далі — основні шари з бітумних емульсійних мастик. Число шарів при цьому залежить від ухилу даху. Згодом наноситься додатковий шар мастики по армуючим мастикам для посилення мастичного килима в місцях підвищеного скупчення вологи. Потім облаштовують захисний шар у вигляді облицювання, посипання з крупнозернистого піску або гравію, фарбування.

В'яжучими речовинами, що застосовуються для виготовлення бітумних мастик, є штучні нафтові бітуми, одержувані в результаті переробки нафти та її смолистих залишків. Нафтові бітуми мають чорний або темно-бурий колір, при нагріванні змінюють в'язкість. Залежно від в'язкості їх розділяють на тверді, напівтверді і рідкі. Тверді та напівтверді нафтові бітуми застосовуються для будівельних і покрівельних робіт (виготовлення покрівельних і гідроізоляційних рулонних матеріалів, бітумних мастик і лаків), а рідкі як просочувальний матеріал основи рулонних покрівельних матеріалів. При використанні бітумів необхідно вміло вибрати марку бітуму, поєднання її з умовами застосування. Марка бітуму встановлюється за основними його властивостями: в'язкості, розтяжності, температурі розм'якшення і спалаху.

Класифікація бітумної мастики


По виду в'яжучої речовини:

 • бітумні — характеризуються низькою вартістю та відносно нетривалим терміном експлуатації;
 • гумово-бітумні — призначені для нанесення гідроізоляційного шару або фіксації рулонних матеріалів. Мають підвищену еластичність, стійкість до зовнішніх впливів, є довговічними. Користуються попитом при необхідності проведення гідроізоляції та ремонту покрівлі. Їх можна наносити безпосередньо на старий покрівельний пиріг;
 • епоксидні: виготовляється у формі густої маси з бітумної смоли, розчиненої в органічному розріджувачі, сухого пігменту і наповнювача з пластифікатором. Перед безпосереднім застосуванням у мастику додають затверджувач. Завдяки такому матеріалу виходять дуже міцні і зносостійкі підлоги виробничих цехів. Також використовується в якості клеючого засобу;
 • бітумні суміші з мінеральними добавками — використовуються в проведенні покрівельних робіт. З їх допомогою можна створити досить міцне покриття. У порівнянні з гумово-бітумні суміші з мінеральними наповнювачами менш еластичні, тому, наприклад, у гідроізоляції підлоги їх краще не використовувати;
 • бітумно-полімерні — мастики, до складу яких можуть входити пластифікатори, штучний каучук, добавки, антипірени, пароутворювачі, антимікробні добавки та ін. Це найбільш якісні, довговічні та дорогі за своїм складом мастики. Їх широко використовують в облаштуванні й ремонті покрівлі, ізоляції будівельних конструкцій, фундаментів, трубопроводів, важливих вузлів (стиків, деформаційних швів, примикань). Для оптимізації часу схоплювання бітумно-полімерної мастики слід використовувати органічні розчинники;
 • нафтобітумні, або бітумно-емульсійні — являють собою рідкі суміші, які найчастіше використовуються в ролі праймерів.


В якості наповнювачів при цьому використовують: азбест, азбестовий пил, коротковолоконну мінеральну вату; пилоподібні тонколистові порошки з вапняків, доломіту, кварцу, цегли, трепелу, тальку, а також попелу від пиловугільного спалювання мінерального палива або комбіновані. Наповнювачі підвищують теплостійкість і твердість мастик, зменшують їх крихкість при знижених температурах, скорочують питомі витрати в'яжучої речовини. Волокнисті наповнювачі, армуючи матеріал, збільшують його опір вигину. Можуть бути застосовані змішані наповнювачі: і волокнисті, і порошкові.

 

За способом приготування:

 • гарячі: застосовуються з попереднім підігрівом (до 160 °С для бітумних). Готуються за пару годин до використання безпосередньо на місці застосування. При цьому необхідно строго дотримуватися техніки безпеки.

В основному, гаряча мастика необхідна будівельним компаніям, що споруджують великі об'єкти. При виробництві матеріалу таким способом у великій кількості економляться значні кошти, так як гаряча істотно дешевше за холодну;

 • холодні: містять розчинник, що використовуються без підігріву при температурі повітря не нижче +5 °С і з підігрівом до 60...70 °С при температурі повітря нижче 5 °С. Бітумні мастики холодного застосування виготовляються без витрат, пов'язаних з необхідністю підігріву: процес не передбачає використання високих температур. Адже у продаж надходять вже готовими. Тому вони є більш зручними у застосуванні і безпечними. Однак мастика холодного приготування дещо дорожча за гарячу — і це часто є недоліком з боку використання фінансових ресурcів.

Холодний спосіб, у свою чергу, буває ручний і механізований. Перший спосіб підійде, якщо об'єкт маленький, а другий використовують тоді, коли площа роботи велика або обробити треба важкодоступні місця. Для ручного методу застосовують великі малярські кисті, ідеальні для такої роботи флейцеві (малярні) пензлики. Крім цього, можна застосувати валик з коротким ворсом. При механічному способі головним інструментом є безповітряний розпилювач, який має тиск 150 бар.

 

За призначенням:

 • приклеюючі: застосовуються для приклеювання рулонних покрівельних і гідроізоляційних матеріалів та облаштування захисного шару покрівлі;
 • покрівельно-ізоляційні: застосовуються для влаштування мастичних покрівель і шарів гідроізоляціі;
 • гідроізоляційно-асфальтові: що використовуються для влаштування пароізоляціі;
 • антикорозійні: застосовуються для облаштування антикорозійного захисного шару покрівлі з фольгоізолу;
 • герметизуючі: виготовляється у вигляді густої білої маси для герметизації стиків, щілин, тріщин і швів у залізобетонних і бетонних конструкціях. Має відмінну адгезію до металу, дереву та бетону;
 • нетверднучі герметизуючі: однорідна в'язка маса, що складається з декількох різновидів каучуку, наповнювачів і пластифікаторів. Продається в брикетах і використовується для герметизації зовнішніх стін, ущільнення дверних і віконних блоків у місцях примикання до стіни;
 • вогнестійкі: виготовляється у формі в'язкої пластичної маси сірого кольору із в'яжучої неорганічної речовини з додаванням силікатних добавок і мінеральних наповнювачів. Використовується для ізоляції печей і газоходів і витримує температуру до + 1600 °C;
 • універсальні: являють собою однорідну масу з бітуму і різних наповнювачів. Призначаються для проведення гідроізоляційних і покрівельних робіт, створення антикорозійного захисту різних конструкцій і трубопроводів, склеювання різних будівельних матеріалів.
 • шумоізоляційні: маса, що виготовляється у вигляді розпилювача, володіє хорошими вібропоглинаючими і звукоізоляційними характеристиками, вироблена на основі водної дисперсії синтетичних смол з додаванням протизапальних компонентів.


Окремо виділяють також мастики за способом тверднення (тверднучі та нетверднучі), видом розріджувача (мастики, що містять воду, органічні розчинники чи рідкі органічні речовини) тощо. І при цьому їх технічні характеристики варіюються за еластичністю, стійкістю до атмосферних впливів, мірою клеючої здатності та біостійкості.

 

Переваги матеріалу

Мастика бітумна має широкий ряд переваг. Так, вона є еластичним ізоляційним матеріалом, що має високі показники розтягування і відновлення. Після покриття поверхні полімерною бітумною мастикою утворюється гідроізоляційна мембрана.

Популярність мастики бітумної серед наших клієнтів цілком обґрунтована: цей матеріал має відмінні фізико-хімічні показники, серед яких – висока термостійкість, надійність, довговічність, хороше зчеплення зі склеюваними матеріалами. Усі ці якості роблять полімерну мастику ідеальним гідроізоляційним матеріалом.


Бітумні мастики не здуваються при впливі на них водяної пари і створюють суцільну, без стиків і швів, водонепроникну плівку. Цей матеріал не тріскається і має високу механічну міцність. Він досить простий у застосуванні: спеціальна кваліфікація для роботи з ним не потрібна. Метод нанесення схожий з нанесенням масляної фарби. Бітумна мастика без пошкоджень і втрати якостей витримує умови високої вологості, підвищеної або зниженої температури. Бітумні мастики здатні захистити будь-яку поверхню від вогкості, протистояти появі цвілі і грибка. У кліматичних зонах з низькою середньою температурою навколишнього середовища бажано використовувати бітумно-масляну мастику марки М-50. Основна перевага цього матеріалу в тому, що він може витримувати низькі (до -50 ° С) і високі (до + 100 ° С) температури.


Подібними характеристиками володіють епоксидно-бітумні мастики. Якість матеріалу підтверджується сертифікатом відповідності вимогам нормативних документів у частині умов щодо якості та безпеки (екологічної, санітарної, пожежної). Бітумні мастики з успіхом застосовується спільно з іншими матеріалами, що містять бітум, – такими, як руберойд. Вони гарні для захисту від вологи деревини, що використовується при зведенні дерев'яних огорож, при обробці днища човен.


Нові бітумно-полімерні мастики для гідроізоляції мають безліч переваг у порівнянні з іншими матеріалами, виготовленими з бітуму, – нанесення проводиться методом наплавлення за допомогою інфрачервоних або вогневих форсунок. Це дозволяє істотно підвищити якість гідроізоляції і виключити сезонність проведення робіт. Бітумно-полімерні мастики для гідроізоляції можна використовувати в будь-який сезон року. Також немає необхідності влаштовувати додаткове огородження, що запобігає зрушення гідроізоляційного шару. Практично повністю виключені небезпечні процеси, які супроводжують роботу з бітумом. Якщо мова йде про покрівельні роботи, їх вартість і терміни виконання істотно скорочуються.

Полімерно-бітумна мастика для ізоляції володіє такими властивостями, як стійкість до піноутворення, міцність, легкість, хімічна стійкість до корозії, зносостійкість і водотривкість. За допомогою даної суміші створюють надійний і довговічний захист будинків від проникнення вологи.

Бітумно-полімерну мастику використовують для:

 • облаштування покрівель;
 • гідро- і пароізоляції стін;
 • обробленння міжповерхових перекриттів;
 • захисту рулонних покрівель від негативного впливу опадів, атмосферних явищ, сонячної радіації і хімічних речовин;
 • гідроізоляції фундаментів, галерей, тунелів, басейнів, трубопроводів.

Сьогодні можна з упевненістю заявити про те, що бітумно-полімерна гідроізоляція займає лідируючі позиції у будівельному секторі. Для порівняння клейка гідроізоляція потребує проведення підготовчих робіт по усуненню нерівностей основи, ґрунтування поверхні рідкою бітумною сумішшю (мастика розріджується бензином в співвідношенні 1:2). Покриття здійснюється в 3-4 шари рулонного матеріалу (гідросклоізолу, фольгоізолу, склоруберойду, гідроізолу, склоізолу). Наклейка матеріалу здійснюється на бітумну, або гумово-бітумну мастику, сплав бітумно-каучуковий і т.п. Клеюча гаряча мастика і рулонний матеріал нагрівають за допомогою паяльних або газових ламп. Бітумну суміш наносять валиком або пензлем, зрідка розпилювачем (якщо дозволяє консистенція суміші). Праймер наносять в 1 шар. При обробці сильновбираючої поверхні праймер наносять в 2 шари. Бітумна мастика для гідроізоляції – один з найбільш економічних і надійних варіантів герметизації поверхонь. Нанесення суміші не вимагає спеціальних навичок і багаторічного досвіду, з цим завданням впоратися під силу кожному.

 

Технологія нанесення бітумної мастики

Бітумні мастики можуть наноситися як вручну, за допомогою кисті чи валика, так і механічним способом, із застосуванням спеціального повітряного розпилювача.

Обидва методи нанесення є досить технологічними і дозволяють не лише якісно виконати роботу, пов'язану з облаштуванням покрівлі, але й зробити це доволі легко та швидко незалежно від кута нахилу поверхні даху. Це особливо помітно при влаштуванні покрівель, що мають велику кількість примикань і різноманітних добірних елементів, які можна придбати у нашій компанії як у складі комплексного рішення для покрівлі, так і в індивідуальному порядку.

Під час покриття рулонними матеріалами шахт, труб, несучих конструкцій, розташованих на покрівлі, потрібно витрачати багато часу і сил на розкрій шматків матеріалу, що іноді бувають дуже складної конфігурації. У той же час мастики в аналогічному випадку дозволяють виконувати покриття так само просто, як і на рівних поверхнях. Тому мастики в цьому відношенні мають певні переваги перед рулонними матеріалами.

 

Орієнтовні витрати бітумної мастики на 1 м²

Неможливо нормально спланувати роботи і скласти кошторис, не знаючи, скільки матеріалу необхідно для обробки 1 м2. Щоб визначити витрати мастики, найпростіше подивитися на етикетку, а якщо на ній цих даних немає, то слід знайти дані про рекомендований мінімум матеріалу для нанесення одного шару. Тому нескладно буде самостійно порахувати необхідну кількість матеріалу. В основному мастики на 30-70 % складаються з летючих розчинників, що означає такий же відсоток усадки бітумного складу після його нанесення.

Табл. – Середні витрати бітумної мастики на 1 м2

 

Гідроізоляція фундаменту

2-4 кг/м2

Облаштування покрівлі

3,5-6 кг/м2

Приклеювання руберойду

1-2 кг/м2

 

 

Тож, мастика бітумна – будівельний матеріал, що широко застосовується для облаштування гідро-, паро-, шумоізоляції, герметизації та захисту приміщень від негативного впливу. І власне бітумно-полімерна мастика — найбільш екологічно-чистий матеріал, що також часто виступає в ролі антикорозійного покриття для металевих, дерев'яних, бетонних і залізобетонних конструкцій.


Будуй разом з нами! Адже ми розуміємося на будівельних матеріалах вже більше як 25 років.


Виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.